225 let od narození Františka Palackého

14.06.2023

Dnes je to 225 let od narození Františka Palackého.

Když se 14. června 1798 narodil František Palacký, jen málo kdo by si pomyslel, že právě on bude nositelem ideí národního obrození a jednou z největších osobností našich dějin. František byl velmi mimořádně nadaný student. První školu, kterou navštěvoval byla škola v domě jeho rodičů, kde vyučoval Františkův otec Jiří Palacký. Byl to právě Františkův otec, který mu hned v mládí vštípil hodnoty jako odpovědnost, pracovitost, hospodárnost a mnoho dalších. Františkovy kroky dále vedly do školy v tehdejším Kunvaldu (dnes Kunín), kde mohl studovat němčinu a díky svému velkému talentu na jazyky se jich za svůj život naučil ovládat šestnáct.

Po roce a půl strávených na škole v Kunvaldu vedly Františkovy kroky do Trenčína na latinskou evangelickou školu. Zde strávil necelé tři roky. Ve čtrnácti letech tuto školu opustil a zamířil na evangelicko-luteranské lyceum do Prešpurku (dnes Bratislava). Předčasně tato studia ukončil a v roce 1818 se vydal na dráhu vychovatele a učitele ve šlechtických rodinách. V roce 1820 se poprvé setkal s Josefem Dobrovským a to ve Vídni.

Roku 1823 se František přestěhoval natrvalo do Prahy, kde studoval u Josefa Dobrovského pomocné historické vědy a ve službách hraběte ze Šternberka se zabýval historií šlechtických rodů. 16. září 1827 se oženil s Terezií Měchurovou. V březnu 1830 byl František jmenovaný řádným členem Královské české společnosti nauk. O rok později byl pověřen funkcí zemského histografa českými stavy a ve stejném roce byla díky jeho podnětu založena Matice česká.

František Palacký následně vypracoval své největším dílo – Dějiny národa českého v Čechách a Moravě. Díky tomuto dílu, která dalo základ historickému vědomí naší země, byl nazýván jako "Otec národa". Roku 1848 byl jmenovaný členem panské sněmovní říšské rady a předsedal Slovanskému sjezdu.

Byl to právě František Palacký, který se podílel na snahách o postavení Národního divadla. V roce 1868 to byl František Palacký, který položil symbolicky stavební kámen Národního divadla. Jeho otevření se již nedožil, neboť divadlo bylo dostavěno až po jeho smrti.

František Palacký navštívil naposledy své rodné Hodslavice 21. července 1873, kdy poseděl v kruhu hodslavských občanů v "Besedě" na Fojtství. Bolestně se jej dotklo, že jeho rodný dům byl velmi zchátralý.

Dne 26. května 1876 umírá v půl čtvrté odpoledne na zápal plic ve společnosti své dcery Marie Riegrové a svého zetě Františka Ladislava Riegra. Smutečního průvodu se v Praze zúčastnilo na 50.000 lidí a náklady na pohřeb na sebe vzala Praha. František Palacký je pochován v rodinné hrobce v Lobkovicích (součást Neratovic). 

Ondřej Kudělka 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky