Na koho se můžete v Masopustnímu průvodu těšit?
12.02.2023
Milí přátelé,
Ondřej Kudělka
pomalu se nám blíží masopustní průvod a a proto se dnes detailněji podíváme na masky, které v průvodu budete moci vidět.
Laufr - Masopust:
Je v čele průvodu a jeho hlavním úkolem je žádat hospodáře, zda masky mohou navštívit jeho stavení. Je oblečen v bílém obleku s barevnými nášivkami. Hlavu mu zdobí vysoký klobouk a v ruce drží bič, kterým shání masky do průvodu.
Ženuška - doprovází Laufra:
za ženušku se vždy převléká muž. Ženuška má na sobě sukni, zástěru, blůzu, ale na hlavě má mužský klobouk či buřinku.
Nevěsta a ženich:
Masku nevěsty nosí muž. V masce ženicha jde žena. Tyto masky nesmí v masopustním průvodu chybět, neboť symbolizují začátek něčeho nového.
Turci:
v průvodu bývají většinou čtyři - dva modří a dva červení. V těchto maskách měli chodit výhradně svobodní mládenci a před každým stavením zatancují kolečko, aby se povedla úroda.
Medvěd a medvědář:
Medvědovi jsou přisuzovány magické vlastnosti - Plodnost. Proto si s medvědem měly zatancovat všechny dívky a ženy. Medvěda na provaze vodí medvědáře nebo žid.
Žid:
Má na sobě dlouhý kabát, pošitý barevnými útržky látek. Na očích má brýle bez skel a jeho tvář zdobí velký a dlouhý nos. Na hlavě nosí cylindr s husími křídly a tváře mu zdobí dlouhé vousy. Nezbytným doplňkem je ranec. Jeho hlavním úkolem je kontakt s diváky, vtipkuje a snaží se “obchodovat”. pokud není medvědář, tak vodí medvěda.
Kominík:
Oblečen je do klasického kominického oblečení. Na zádech a zadku má ozdobné ciferníky, které ukazují začátek a konec masopustní veselice. Kominík přináší štěstí, ale nosí v ruce drží černidlo, kterým maže všem, kteří se k němu otočí tváře. Ve staveních “vymetá komíny a pece” a nachází výslužku v troubě, kde je hospodyně nechávají.
Slaměný:
Je jednou z nejstarších masek. Oblečen je ve vestě pletené ze slámy, ze které je i vysoký klobouk. jeho úkolem je honit přihlížející a snaží se je povalit na zem a tváře jim začernit černidlem. Takto jim předává plodivé síly země. Ve staveních nechával klas obilí, aby tím zajistil dobrou úrodu.
Cikánka:
Oblečená v pestrobarevném oblečení. má nezbytné šátky a cinkátka. Tančí s mládenci a za peníze hádá z ruky osud všem, kteří ji zkříží cestu.
Ras:
na sobě má kožený kabát, kolem krku věnec špekáčků. Mívá u sebe lékařskou kabelu a nabízí ke koupi kobylu, kterou nikdo ale nekoupí, a proto ji na konci čeká velmi smutný osud.
Na vyžádání hospodyně chodí po stavení “kontroluje zdraví zvířat. Nemocné kusy vyléčí nebo utratí”.
Smrtka:
Straší malé děti a asistuje u popravy kobyly. Symbolizuje konec zimy
Kobyla:
může mít podobu čtyřnohou nebo dvounohou. Kobyla se honí s přihlížejícími a také je maže černidlem. Na konci masopustní veselice ji čeká velmi smutný osud, neboť je Rasem popravena. Ale předtím jí jsou přečteny všechny “hříchy” - většinou anonymní poklesky lidí z obce. Tímto již začíná půst, nekde se místo popravy kobyly pochovává basa.
Další masky: Kat, hudebníci, řemeslníci, bába s nůší, masky v uniformách, zvířecí masky,..
Osobně věřím, že se přijdete na náš průvod podívat, nebo ještě lépe, že se necháte některými maskami inspirovat a přidáte se k nám.
Ondřej Kudělka